КЗ "ОБЛАСНИЙ ОРГАНІЗАЦІЙНО-МЕТОДИЧНИЙ ЦЕНТР КУЛЬТУРИ І МИСТЕЦТВА"


LOGO 2022 12 12
 
logo1
 
logo2
 
Vesіlne rozmaїttia
 
Відкритий фольклорний фестиваль зимового календаря «Святовид»
 
Rushniki Slobozhanshchini albom
 
photo 2022 04 28
 
Культурно-мистецькі заходи на 2021 рік
  
Статут
 
 
folk
 

Нове у віртуальній галереї

 
graf
 

Всі матеріали на даному сайті призначені виключно для ознайомлення без цілей комерційного використання.
Розробка та супровід сайту: AnisLogo
Передрук публікацій дозволяється тільки при розміщенні прямого посилання на сайт https://www.cultura.kh.ua

Українська моваEnglish (UK)
A+ R A-
Рейтинг статті:

«Як колись у нас було…»

e-mail Друк

 IMG 20181010 1330377 copy

10 жовтня 2018 року відбувся Творчий звіт фольклорного колективу «Українські вечорниці» Піско-Радьківського сільського Будинку культури Борівського району(керівник – Чуйко Валентина Вікторівна) на підтвердження звання «народний».

Колективом було представлено обрядове дійство «Як було колись у нас…». Дійства «Передвесільного циклу», а саме: випікання обрядових хлібів (коровай, калач, різки); як молода запрошувала подруг у дружки та викуп скрині. У програмі були представлені реальні обрядові дії, що виконувалися кожною сільською родиною при підготовці до весілля з виконанням традиційних весільних та лірично-побутових пісень. Подібні дії ми могли спостерігати на Харківщині фактично до 60-70 років ХХ століття, коли традиційне весілля «грали» вдома, і воно було обов’язковим при одруженні. У традиційній культурі важливим циклом поєднання молодих пар вважалося саме виконання обрядів народного весілля, а не вінчання у церкві чи розпис молодих у сільській раді чи ЗАГСі.

Приємно було не лише чути від виконавців дійства технологію виготовлення обрядових хлібів, а і бачити як саме це робили (місили тісто, розкачували, різали його та накручували на довгу паличку із очерету, яку і називали «різка», а потім її випікали). У результаті виходила красива весільна різка, на яку дружки чіпляли по два бублика та дві цукерки, а на верхівку кріпили щойно зроблену з паперу червону квітку. Крім цього згадали як торгувалися і викупляли скриню свати зі сторони молодого. Зазвичай всі перелічені обрядові дії супроводжувалися весільними чи ліричними піснями.

Незвична подача фольклорно-етнографічного матеріалу, що вилилася в обрядове дійство, була сприйнята членами комісії і місцевими жителями позитивно. Це пов’язано з тим, що колектив не виконував подібні реальні дійства на сцені, але саме такий формат викликав задоволення, вдячні оплески, а разом із тим і бурхливі спогади односельчан.

За висновками членів атестаційної комісії творчий звіт відбувся успішно, колектив продемонстрував високий виконавський рівень, знання народних звичаїв та традицій свого села.

                                                                                                                                                                                                                                                     Провідний методист Н.П. Олійник

IMG 20181010 125313 99 copyIMG 20181010 131029988

 

e-max.it: your social media marketing partner
Викл. сніг