Харківський історичний музей | The Regional Organizing and Methodic Center of Culture and Arts

Обласний організаційно-методичний центр культури і мистецтва

All material on this site is intended solely for review purposes without commercial use. Created by: AnisLogo
Reprint articles permitted only when placing direct links https://www.cultura.kh.ua

Українська моваEnglish (UK)
A+ R A-
Article rating:
( 5 Votes )

Харківський історичний музей

Article without translation

м. Харків, вул. Університетська, 5

Директор - Цигульов Володимир Анатолійович

Тел. (057) 731-35-68

Музей працює з 9.30 до 17.00, без перерви, вихідний понеділок.

Вартість квитка на 1 виставку для дорослих – 5 грн., для школярів та студентів – 3 грн., вартість екскурсії – 20 грн.

Основні задачі: знайомство відвідувачів із стародавньою історією краю, дає уявлення про основні етапи історичного минулого України з IX по XVIII ст. та особливості розвитку краю у цей період.

Харківський історичний музей заснований у 1920 р., як музей Слобідської України ім. Г.С.Сковороди. Його організатором і директором був видатний вчений і громадський діяч академік АН України М.Ф. Сумцов.

Нині Харківський історичний музей є обласним науково-методичним центром, має одне з найбільших в Україні зібрань, що нараховує майже 250 тис. пам’яток. Його збірки складаються з археологічних, етнографічних, нумізматичних колецій, фондів документів, листівок, фотографій, періодичних видань, збірок прапорів, зброї, посуду, книжкового фонду.

Розташований історичний музей у центральній частині міста, у будинку, спорудженому в 1908р. за проектом архітектора Б.М.Корнієнка, що є цікавою архітектурною пам’яткою та одним з елементів архітектурного ансамблю Університетської вулиці, створеного протягом ХVII-XX ст.

На 1-му поверсі музею розміщена експозиція, яка знайомить відвідувачів з стародавньою історією краю. Справжньою перлиною археологічної колекції є музейні предмети, пов’язані з матеріальною культурою аланів другої половини VІІ - першої половини Х ст., яку репрезентують речі, виготовлені з дорогоцінних металів, бронзи, чорного металу, скла, глини. Для поглиблення інформативності в експозицію введена велика кількість картографічних матеріалів, що розповідають про існування на території області пам’яток конкретних археологічних культур, а також зроблено реконструкції окремих предметів праці, поховальних споруд.

Стаціонарна експозиція «Наш край у IX-XVIII ст.» дає уявлення про основні етапи історичного минулого України з IX по XVIII ст. та особливості розвитку краю у цей період. Увага відвідувачів акцентується на найважливіших загальноісторичних подіях, які мали вплив на подальший розвиток краю: створення східнослов’янської держави Київська Русь, боротьба з монголо-татарською навалою, державотворчі процеси XIVст. - першої пол. XVII ст. в українських землях, які перебували у складі Литовсько-польської та Московської держав, утворення козацької держави, український та російський переселенський рух кінця XVI - середини XVII ст. і колонізація Дикого поля, виникнення Слобідської України та ін.

Живописна діорама експозиції переносить уяву відвідувачів у той час, коли на територію сучасного Харкова у середині XVII ст. прийшли із Задніпров’я українські козаки та селяни, які й стали засновниками міста. На новому місці переселенці одержували пільги, зокрема: право на «займанщину», заняття ґуральництвом. На певний час їх звільняли від будь-яких податків. Такі поселення називалися «слободами» (тобто вільними), а весь край з XVIII ст. почав іменуватися Слобідською Україною, або Слобожанщиною. Історію українського козацтва репрезентують унікальні предмети XVII-XVIII ст. з фондових зібрань історичного музею. Тут представлені порохівниці, пістолі, рушниці, гармати, козацькі люльки та шаблі. Цікавою є колекція срібних чарок XVIII ст. до якої входить чарка з гербом гетьмана Б.Хмельницького, роботи відомого українського майстра-золотаря Івана Равича. Гордістю музею є унікальний прапор-хоругва Самарського куреня Запорозької Січі 1772 р.

Представлені в експозиції документи і речові експонати вдало характеризують економіку Слобожанщини в XVII - XVIII ст.: розвиток землеробства, різних промислів, ремесел та торгівлі, духовне життя краю у XVIII ст. та перетворення Харкова у столицю Слобідсько-Української губернії.

Особливою популярністю користується розміщена на 2-му поверсі стаціонарна експозиція, яка розповідає про героїзм і трагедію українського народу в роки Великої Вітчизняної війни. Тут показані поворотні воєнно-політичні події, що мали безпосереднє значення для долі України: Московська, Сталінградська і Курська битви, Берлінська операція та участь у них харків’ян, які боролися з ворогом на різних ділянках велетенського фронту. Привертають увагу рідкісні документи і фотографії 1941-1945 рр., зразки вогнепальної і холодної зброї вітчизняного та іноземного виробництва, радянські і німецькі значки і бойові нагороди передвоєнного і воєнного часів, військова форма, побутові речі фронтовиків і мешканців Харкова, газети, плакати, прапори періоду війни. На відкритих майданчиках виставлені танк Т-34 і чотири гармати, що були на озброєнні Червоної Армії у 1941 - 1945 рр.

На 3-му і 4-му поверхах розміщені виставкові зали. На базі існуючих експозицій проводяться екскурсії, тематичні вечори, уроки пам’яті, зустрічі з видатними земляками та інші культурно-освітні заходи.

Сховати метелика