Відкриття виставки жіночого портрета «Золота» пройшло 3 жовтня 2013 року в галереї «Мистецтво Слобожанщини» центру культури і мистецтва. У представлених тут роботах 10 харківських художників розкривають властивий жіночим характерам дух осені з усією її суперечливістю і складністю.
Три «золоті» жінки Віктора Чауса
Фемінний початок у більшості культур світу традиційно пов'язують з родючістю, м'якістю, мінливістю, легковажністю, примхливістю. Ці ж риси характеризують і осінню пору року. Назва виставки «Золота» об'єднує в собі образ осені («золота осінь») і жіночі образи (золота дівчина, дочка, подруга).
«Не просто жіночий портрет, але виконаний з використанням жовтих, червоних, охристих квітів, в певній колірній гамі, осінній, - такими були умови участі в експозиції. Я представив три портрети: моєї дружини, студентки академії дизайну і мистецтв (моєї учениці) і ще однієї української дівчини. Безумовно, портрет моєї дружини - найулюбленіший», - розповів художник Віктор Чаус.
Жінка - це багатовимірна і складна реальність
Олег Омельченко представив на виставці «Золота» дві свої роботи «Аліна з павичами» і «Сни самурая». Це не традиційні портрети, а, швидше, символічні композиції.
«Портрет - це завжди контакт з певною людиною, певні взаємовідносини, про які складно, а в деяких випадках і не хочеться розповідати. Написання жіночого портрета складніше психологічно, особливо для чоловіка, - зізнався художник Олег Омельченко. - Жінка більш багатовимірна, багатошарова. Чоловік - більш правильний, прямий, квадратний. А жінка - і мати, і дочка, і дружина, і коханка, і богиня, і муза. І в кожній жінці живе величезна кількість цих особистостей. Талант художника-портретиста в тому, чи вдається йому відобразити цю складну гаму внутрішнього світу жінки. Нерідко доводиться вибирати одну-дві найбільш виразні грані і вже з ними працювати».
"Золота" - це і спляча дитина, і дама в червоному
Три невеликих етюди представив на виставці Валерій Заліщук:
«На картині «Солодкий сон» я зобразив мою племінницю в юному віці. Цю картину я малював з натури в три сеанси. Настрій картини спокійний, розмірений - дівчинка спить, напівлежачи на дивані, трохи закинувши голову. Пора дитинства дуже швидкоплинна. Швидко дорослішаючи, ми вже не можемо згадати, що займало нас в юності, про що ми мріяли. Тут дівчинка якраз занурена у світ мрій, і ми можемо тільки гадати, що їй сниться. Напевно, тому настрій картини контрастує з напруженою і яскравою кольоровою гамою - червоні, жовті, коричневі тони».
Особливою популярністю на виставці користується знаменита не тільки в харківських мистецьких колах картина Василя Ганоцького «Дама в червоному» . Вона виконана в насичених темних чорно-червоних тонах і зображує дуже харизматичну жінку у великій крислатому капелюсі, в сукні з глибоким декольте і з келихом вина.
Ніна Вербук: «Жіноче начало поза часом, воно не має історії»
Єдиною жінкою, що представила на виставці свої роботи, стала Ніна Вербук.
«Ми дуже довго живемо у світі чоловіків. Це стосується всього нашого життя. У ній жінці завжди відводиться друге місце. Дискримінація відбувається на рівні клітини. Я думаю, це потрібно долати. Жінка повинна відчути себе повноправним творцем», - вважає художниця.
В експозицію виставки «Золота» увійшли 5 її робіт. Через жіночі образи Ніна Вербук розглядає всю світобудову, це основний мотив її творчості.
«Наприклад, одна моя картина, представлена на цій виставці, зображує жінку з зупиненим годинником. Я вважаю, що жіноче начало знаходиться поза часом, воно не має історії, - вважає Ніна Вербут. - Через століття жінка несе добро, милосердя, терпіння, турботу, силу процвітання. Я вважаю, від жінки залежить багато чого, від її ставлення до своїх дітей залежить майбутнє людства».
Художниця зізналася, що малюючи портрети на замовлення, не любить зображати бізнес-вумен. Принаймні, відображення на жіночому обличчі сильних і вольових якостей - строгість погляду, жорсткість - Ніна Вербук намагається пом'якшити засобами художньої виразності, повертаючи сучасній діловій жінці її споконвічні м'які і добрі риси.
На відкритті відома поетеса Лариса Французова прочитала свій вірш «Сентябрь», спеціально створений для відкриття виставки в подарунок авторам.
"Сентябрь"
Преображение. Душа
Терзаньем и восторгом между...
Природа томно, не спеша
Снимает летнюю одежду.
Периной облачной клубя,
Окрашивает небо сталью,
Окутывая всю себя
Охристо-изумрудной шалью.
Среди равнин, холмов и нив
Бредёт степенно и устало,
Лаванду и лазурь сменив
На шоколад и пурпур алый.
Александрит, агат, опал
В шкатулку спрятав от ненастья,
Повесив яшму и коралл
На декольте и на запястья.
Ещё не выцвела листва,
Она, напротив, в разноцветье,
Очарованье естества
В ней больше, чем в весне и лете.
Всё потому, что здесь – надрыв
Прощания на век, быть может,
И в тот же час – любви порыв,
Который с женской страстью схожий.
Она, сентябрьская пора,
Не наступает, а нисходит,
Тиха, торжественна, мудра,
К любой привычная погоде.
В её лице – смешенье чувств,
А в сердце – смена настроенья,
То – солнца свет, то ливня – грусть,
То неба – умиротворенье.
Харьков, 26 сентября 2013 г.
Всю складність жіночої образності в картинах харківських художників можна буде спостерігати на виставці «Золота» до 2 листопада 2013 року.
Вхід вільний!
Довідка. На виставці представили свої картини харківські художники: Юрій та Костянтин Савченко, Валерій Заліщук, Василь Ганоцький, Віктор Чаус, Ніна Вербук, Олександр Мосін, Олег Омельченко, Олег Станичнов, Сергій Кондратюк.
Адреса: Держпром, 4 -й під'їзд, 1- й поверх (вхід з боку площі Свободи)
Час роботи : ВТ - СБ , 11:00 - 19:00 , без перерви.
Тел./Факс: (057) 717-10-40
e - mail :
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду
